Dobrý den,
chci se zeptat na správný postup. Neuspěl jsem u zkoušky z autoškoly u kontroly vozidla před jízdou a vůbec mě nenechali řídit.Tak se chci zeptat jestli je postup správný a jestli se to započítává jako,že jsem neudělal zkoušky z jízdy.Také mi tvrdí ,že si nemůžu,už napsat jízdy.
Reakce
Vážený tazateli,
postup zkušebního komisaře byl nezákonný. Zkouška z praktické jízdy se může ukončit dříve nežli po vypršení celkové doby zkoušky 30 minut pouze v zákonem stanovených případech:
§ 43 zák. č. 247/2000 Sb.:
(3) Dojde-li při zkoušce k takovému porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích, které ohrozilo nebo může ohrozit vážným způsobem bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, anebo k situaci, kdy musel do řízení motorového vozidla zasáhnout učitel, zkouška se okamžitě ukončí a žadatel je hodnocen stupněm "neprospěl". Proti tomuto postupu se můžete bránit žalobou. Doporučujeme Vám se spojit s námi mailem: sekretariat@asociaceautoskol.cz. Pokud to byla Vaše první zkouška, tak máte nárok na dvě opakované zkoušky a běží Vám 12 měsíční lhůta od první zkoušky (test), abyste zdárně ukončil zkoušku z odborné způsobilosti. Vzhledem k tomu, že jste ukončil výuku a výcvik k získání řidičského oprávnění, ale řidičské oprávnění Vám nebylo dosud uděleno, tak se můžete podrobit doplňovacímu výcviku: §19 zák. č. 247/2000 Sb.
Vážená pane zkušební komisaři,
původní otázka zněla, zda je v pořádku, že žadatele u zkoušky nenechali řídit a přitom byl hodnocen "neprospěl". Na tu jsme odpovídajícím způsobem odpověděli. Postup byl nezákonný.
Je podstatný rozdíl v tom, jak bude žadatel hodnocen u celé zkoušky z praktické jízdy a zda smí zkouška skončit po její první části. Skončit nesmí.
I kdyby se jednalo o zkoušku na motocykl, potom možnosti jejího ukončení dříve, nežli proběhnou všechny úkony 1. části jsou popsány v § 43 odst. 3 zákona č. 247/2000 Sb. Ty vlastně u 1. části takové zkoušky nemohou nastat.
Pokud by Vás zajímal výsledek žaloby, můžete se s ní seznámit na webu Nejvyššího správního soudu https://vyhledavac.nssoud.cz/ zadejte Krajský soud v Ostravě a číslo rozsudku 22 A 56/2022
Zjednodušeně řečeno, ukončení zkoušky jinak nežli za zákonem stanovených podmínek je nezákonným zásahem správního orgánu podle § 82 zákona č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního.
Vážený pane,
jméno jsme odstranili.
Je zcela lhostejné, zda se jedná o nějaké oddálení či nikoliv. Především je třeba při zkoušce dodržet platnou právní úpravu. Nějaká polemika co by kdyby je zcela zbytečná. Žadatel si zaplatil svých 700 Kč a má právo, aby byl vyzkoušen tak, jak ukládá zákon.
Předmětný rozsudek, který byl ocitovaán v minulé odpovědi to říká zcela jasně. Účelnost nelze nadřazovat nad zákonnost.
Ano, je to na úední desce Nejvyššího správního soudu pod č.j. 6 As 161/2023.
Dobře si to přečtěte.
Poslední věta zní:
[52] Nejvyšší správní soud na závěr zdůrazňuje, že nikterak neposuzoval, zda skutečně byly dány důvody k tomu, aby byl žalobce hodnocen stupněm „neprospěl“, a tedy zda byl dán důvod k ukončení zkoušky. Touto otázkou se bude v dalším řízení zabývat krajský soud.
Takže se to ukáže až v dalším řízení.
Add 1: objektivita odpovědí je zajišťována tím, že každá odpověď je odsouhlasena 5 osobami z projektu AO. Není to projekt pouze Asociace autoškol. Skutečně se snažíme o objektivní odpovědi. K Vaší konkrétní připomínce: žaloba na nezákonný zásah je zcela legitimní (a v tomto případě jediný) způsob obrany. Víme, že jí nelze změnit rozhodnutí zkoušejícího. Ovšem v případě opakovaných excesů lze např. takového zkušebního komisaře do budoucna odradit od toho, aby dělal něco protiprávně a poškozoval žadatele. Riziko kromě platby soudního poplatku není žádné.
Add 2: Trošku si to pletete. Původní odkaz byl na rozsudek Krajského soudu v Ostravě č.j. 22 A 56/2020-50 ze dne 24. 5. 2023. Jeho odůvodnění skutečně směřovalo tak, jak píšete. Krátce po naší odpovědi zde na webu vydal NSS rozsudek č.j. 6 As 161/2023-23 ze dne 18. 4. 2024. Ten ovšem na konkrétní otázku, zda se jednalo o nezákonný zásah či ne, neodpověděl, jak je uvedeno v poslední větě. Musí se vždy hodnotit závažnost. Musíme tedy vyčkat, jak rozhodne Krajský soud v Ostravě.
Add 3:
Není to srovnávání jablek s hruškami. Je pravdou, že záznam o zkoušce neznáme. Ovšem ze slov „vůbec mě nenechali řídit“ je patrné, že proběhla pouze předvýjezdová kontrola.
4. "Autoškolský ombudsman" zde odkazuje na výrok Nejvyššího správního soudu cituji: "[52] Nejvyšší správní soud na závěr zdůrazňuje, že nikterak neposuzoval, zda skutečně byly dány důvody k tomu, aby byl žalobce hodnocen stupněm „neprospěl“, a tedy zda byl dán důvod k ukončení zkoušky. Touto otázkou se bude v dalším řízení zabývat krajský soud.", konec citátu. Z tohoto se dá usuzovat, že Krajský soud, kterému byla "kauza" vrácena se má zabývat spíše tím, jestli stačí, aby byl žadatel vyhodnocen stupněm "Neprospěl" pouze za to, že u zkoušky neřekl, jak se dá hloubka dezénu pneu ověřit i bez hloubkoměru.
Add 4:
Přesně tak, soud rozhodne znovu. Jednání jsou veřejná, můžete se i Vy zúčastnit.
K Vašemu P.S.:
Snažíme se být objektivní. V týmu AO jsou učitelé autoškol, zkušební komisaři, advokát. Nezlobte se, ale vaše tvrzení o ušetření paliva a času není na místě. Nelze nadřazovat účelnost nad zákonnost. Pokud by neuměl žadatel vůbec vozidlo zkontrolovat, tedy stál by tam jak tvrdé Y a neudělal nic, pak je to jednoznačné. Pokud po prvním úkonu předvýjezdové kontroly byla zkouška ukončena (kauza u NSS), neměl žádnou možnost prokázat zbytek. Jen k záznamu o zkoušce: v záznamu bylo toto:
Úkony před jízdou (bezp. pásy, zrcátka, sdělovače, náplně, povinná výbava, světla, pneu, STK). Slovo „pneu“ je v kroužku. Nic víc.
Je jasné, že se vše hned nemusí hrotit žalobou. Ovšem pokud se někde rozmohl nějaký nešvar a nejen jeden, ale i více žadatelů se cítí postupem orgán veřejné moci poškozeno potom taková žaloba, byť výsledek zkoušky nezmění, může pomoci k tomu, aby odradila osobu vystupující jako orgán veřejné moci od nezákonného postupu do budoucna.
Jako příklad by se daly uvést kauzy, kdy z nezákonného důvodu nebyl žadatel vůbec připuštěn ke zkoušce. Pokud Vás to zajímá, potom: rozsudek Městského soudu v Praze č.j. 17 A 112/2021-43 ze dne 13. 6. 2022 (kasační stížnost nepodána). Rozsudek Nejvyššího správního soudu č.j. 10 As 243/2021-51 ze dne 28. 4. 2023.
Oba případy, zde v poradně i ten u Krajského soudu v Ostravě, jsou si velmi podobné, až podezřele. Proto ta zmínka o žalobě. Nevíme totiž, kde k tomu případu, na který zde odpovídáme, došlo. Je pak na každém, jak se zařídí.
Více zde k tomu psát nebudu až do rozhodnutí soudu.